Asyndeton

Asyndeton nedir? Asyndeton ne demek? Asyndeton örnekleri ve açıklaması. İngilizce edebi terimler sözlüğüne hoş geldiniz.

Asyndeton nedir?

Asyndeton terim anlamı:

Asyndeton  is a literary scheme in which one or several conjunctions are deliberately omitted from a series of related clauses.

Asyndeton sözlük anlamı:

Asyndeton, Türkçe’ de bağlaç kullanmama, bağlaç dışlılık anlamlarına gelebilmektedir.

Asyndeton Kullanımı

Asyndeton , kullanım şekli olarak genelde iki kategoride karşımıza çıkmaktadır.

1- Bir tümce içerisinde sözcük ve deyimler arasında yapılan ayrım ile

Örneğin: “These griefs, these woes, these sorrows make me old.” Shakespeare, Romeo and Juliet

2- Cümle ve tümceler arasında yapılan ayrımlar ile kullanılmaktadır. 

Örneğin: ‘I have done. You have heard me. The facts are before you. I ask for your judgement“. Aristotle,

Bazı Bağlaçlarla kullanımı:

For the omıssıon of conjunctıon “and”

Aristotle,  Rhetoric’ de bu kullanımla ilgili günlük konuşma dilindeki kullanımının yazılı dile göre daha etkin olduğunu açıklamıştır. Yazılı dilde ilgisiz sözcüklerin ardı ardına sıralanması, sözcük ve deyimlerin tekrarı gibi kullanımlar oldukça katı kurallarla sınırlanırken, günlük konuşma dilinde  konuşmacılar bu yapıları özgürce istedikleri gibi kullanabilmektedir. Konuşmacıların bu kuralları ortadan kaldırmalarının sebebi  “dramatic effect” dediğimiz etkiyi kullanarak söylemlerindeki gücü artırmaktır.

Örneğimize bakalım:

‘This is the villain among you who deceived you, who cheated youwho meant to betray you completely“. Aristotle, Rhetoric, Book III, Chapter 12

For the omıssıon of conjunctıon “or”

Dikkat! Syndeton ve asyndeton bir birinin zıttı olduğunu unutmayalım. Syndeton kullanımında fazladan bağlaç kullanılırken asyndeton kullanımında is normalde kullanılması gereken bağlaçların cümleden düşmesi durumu söz konusudur.

Örneğimize bakalım:

“He eats and sleeps and drinks” örneğimiz bir syndeton kullanımı iken, bu bağlaçları çıkardığımızda elde edeceğimiz yeni cümlemiz ise “He eats, sleeps, drinks.” bir asyndeton kullanımına örnek olacaktır.

Biraz da soru çözelim mi?

#1 Whıch of the followıng statements ıs not true about asyndeton?

#2 What ıs the best defınıtıon of asyndeton?

finish

Dikkat! Literary terms sözlüğümüze katkıda bulunmak ya da bu içeriği geliştirmek için buradan foruma giderek literary terms başlığı altından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments
All comments.
Comments